رهروان سپهر اندیشه

 

 

rsa رهروان سپهر اندیشه

 

 

یکی از پروژه‌های کلان و استراتژیک مدیریت منابع آب کشور که در وزات نیرو تعریف شده‌است، طرح احیا و تعادل‌بخشی سفره آب زیرزمینی بوده‌است. استان فارس یکی از استان‌های پیشرو در زمینه‌ی مدیریت مصرف منابع آب و کنترل و جلوگیری از افت سفره‌ی آب زیرزمینی بوده‌است. شرکت رهروان سپهر اندیشه در قالب طرح احیا و تعادل‌بخشی سفره آب زیرزمینی، 12800 حلقه چاه کشاورزی در استان فارس را طی سال‌های 1387 تا 1393 به کنتور هوشمند آب و برق تولیدی خود مجهز کرده‌است. یکی از قابلیت‌های مهم کنتورهای هوشمند آب و برق شرکت رهروان سپهر اندیشه که در این پروژه به طور گسترده‌ای از آن استفاده شده‌است، قابلیت قرائت از راه دور به کمک ابزار مودم بوده‌است که عملا نیاز به نیروی انسانی برای قرائت فیزیکی و حضوری کنتورها را به حداقل رسانده‌است.

 سه هدف اصلی از نصب کنتور هوشمند آب و برق بر چاه‌های کشاورزی استان فارس عبارتست از:

  • کنترل و مدیریت برداشت از منابع آب زیرزمینی
  • مدیریت مصرف برق کشاورزان بر اساس میزان کارکرد و مصرف پمپ‌های کشاورزی که به کمک آن می‌توان قبوض برق مشترکین کشاورزی را محاسبه کرد.
  • اعمال محدودیت‌های مصرف در زمان اوج مصرف در ساعات پیک مصرف به کمک قابلیت قطع و وصل کردن کنتور و پمپ کشاورزی.

کارفرما و مشتریان اصلی این پروژه در استان فارس، شرکت آب‌منطقه‌ای استان فارس، شرکت توزیع نیروی برق استان فارس و شرکت توزیع نیروی برق شیراز هستند. در این پروژه میزان برداشت غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی برای کشاورزان و صاحبان پروانه بهره‌برداری چاه‌های برق کاهش پیدا خواهد کرد. ضمنا با توجه به کاهش میزان برداشت و کاهش ساعت کارکرد پمپ‌های کشاورزی، عملا در قبوض پرداختی مشترکین صرفه‌جویی خواهد شد.

در یک پروژه‌ی دیگر که در استان فارس بصورت مجزا تعریف شده بود، کنتوری با قابلیت متفاوت تولید و عرضه گردید. این کنتور که با نام کنتور پیش‌پرداختی شناخته می‌شود، برای نصب و راه‌اندازی در موقعیت‌هایی که نیاز به انشعاب موقت دارند استفاده می‌شود.

انشعابات موقت به انشعاباتی گفته می‌شود که برای پروژه‌های کوتاه مدت که بصورت موقت نیاز به برق دارند تدارک دیده شده‌اند. از شاخص‌ترین انشعابات موقت، کارگاه‌های ساختمانی در حال ساخت می‌باشند.

یکی از چالش‌های شرکت‌های توزیع برق، نحوه‌ی دریافت هزینه و مطالبات از انشعابات موقت می‌باشد. بدین منظور کنتور پیش‌پرداختی تعریف و ساخته‌شد که به کمک آن، افراد باید هزینه را بصورت پیش‌پرداختی به شرکت توزیع نیروی برق بپردازند و معادل این هزینه، اعتبار میزان مصرف برق مجاز در کنتور شارژ می‌شود. لذا در هر زمانیکه مشترک نیاز به تمدید اعتبار داشته باشد، می‌توان هزینه‌ی مجددی پرداخت کرده و اعتبار اضافه را بر روی کنتور دریافت کند. لذا یکی از اصلی‌ترین چالش‌های شرکت‌ توزیع نیروی برق استان با استفاده از این محصول مرتفع گردید.