رهروان سپهر اندیشه

 

 

rsa رهروان سپهر اندیشه

 

 

در منطقه‌ی خواف حدودا 30 درصد معادن سنگ آهن کل ایران وجود دارد. برای استحصال این معادن، شرکتی به نام صنایع معدنی سنگان تاسیس شده‌است. این صنعت سالانه به حدودا 14 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد و با در نظر گرفتن خشک بودن منطقه‌ی خواف و شرایط اقلیمی و جغرافیایی آن، تامین آب این صنعت یک چالش بسیار بزرگ برای وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران است.

شرکت رهروان سپهر اندیشه با بیش از 15 سال فعالیت در حوزه‌ی تولید ابزار/محصولات و کنترل/مدیریت منابع و انرژی، ماحصل تجربیات خود را در قالب این طرح طراحی و تدوین کرده‌است. یکی از پروژه‌های نوآورانه شرکت رهروان سپهر اندیشه که در قالب طرح الگوی دشت متعادل پایدار عملیاتی شده‌است، پروژه‌ی منطقه‌ی خواف است. در این پروژه یک بازار حق ‌‌‌‌‌‌آبه تشکیل خواهد شد. کشاورزان می‌توانند از میزان ظرفیت سالانه‌ی مصرف خود که در پروانه‌ی بهره‌برداری ایشان لحاظ شده‌است، صرفه‌جویی کنند. سپس این میزان صرفه‌جویی شده‌ را به شکل حق‌آبه‌ی قابل معامله به صنایع منطقه (از جمله صنایع معدنی سنگان) که به شدت به آب نیاز دارند، در قالب این بازار حق‌آبه بفروشند. پیش‌بینی شده‌است که کشاورز تنها با 10% کاهش مصرف و فروش این مقدار در بازار حق‌آبه به صنایع، تا 50% درآمد خود را را افزایش دهد. با اجرایی شدن این طرح عملا کشاورزان از نظر مالی بسیار توانمند‌تر خواهند شد. کشاورزان تدریجا تلاش خواهند کرد که مصرف خود را بیشتر کاهش دهند و از محل کاهش مصرف، درآمد بیشتری را با فروش حق‌آبه در بازار حق‌آبه کسب کنند. ضمنا این فرآیند کاهش مصرف تدریجی، مستلزم بهینه‌سازی فرآیند‌های آبیاری و کشاورزی، استفاده از تجهیزات و سیستم‌های نوین و مدرن، افزایش دانش و علم در حوزه‌ی آبیاری و کشاورزی است که نهایتا منجر به ایجاد یک صنعت کشاورزی و جایگزین شدن آن با کشاورزی سنتی غیربهره‌ور خواهد شد.

نتیجتا آب مورد نیاز صنعت نیز تامین خواهد شد. این طرح جایگزین یا مکملی است برای طرح‌های بسیار گران و پیچیده‌ای از جمله انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس.